Regionální produkt

Zobrazit na mapě

Tradiční dřevěné hračky

Koníci a vozíky z pošumavských Vlkonic, příbramští pasáčci s ovečkami, vojáčci, čertíci a další panáčci a panenky nebo klapačka a mnoho dalších. Sortiment Jiří Drhovský postupně obohatil o dřevěnou stavebnici jihočeské vesničky a dětský nábytek pro panenky dle návrhů výtvarnice z ÚLUV. Hračky jsou malovány barvami, které mají atest zdravotní nezávadnosti. Příbramské figurky ze soustruženého
a řezaného dřeva měly původně detaily jako ruce nebo vlásky domodelované ze směsi mouky, pilin a klihu. Ta je dnes z hygienických důvodů nahrazena Modelitem.


: Zvěrkovice 12, 373 01 Temelín
Certifikovaný držitel: Jiří Drhovský
IČ: 10276181
O Držiteli: Dřevění koníci, štípané holubičky z jednoho kusu dřeva a další dřevěné hračky z dob našich předků, to je celoživotní záliba i živobytí Jiřího Drhovského ze Zvěrkovic. Práci se dřevem se nejprve věnoval pouze ve svém volném čase, postupně se začal zabývat řezbářstvím naplno. Kvalita jeho práce zaujala pracovníky Ústředí lidové umělecké tvorby natolik, že byl vyzván, aby navázal na tradici výroby tzv. pošumavských hraček z dílny Václava Kantora z Vlkonic. Ve své dílně postupně vyráběl nejen vyřezávané pošumavské, ale také příbramské soustružené hračky. Od počátku 80. let spolupracuje na jejich výrobě také jeho žena Marie. Její precizní a citlivé malování a modelování vtisklo hračkám novou kvalitu. Společně vytvořili i nové typy příbramských figurek a v 90. letech také soustružený malovaný betlém. Celoživotní práce pana Drhovského ovlivnila i jeho syna Jiřího Drhovského ml., který pokračuje v rodinné řezbářské tradici, jeho nádherné dřevěné vyřezávané loutky mají malovanou duši.


Podobné turistické cíleDoporučené akce Vltavotýnska